Hi, How Can We Help You?

Blog

Mayıs 17, 2023

“YETERİNCE İYİ” ANNE OLMAK

Winnicott, mükemmel annelik ya da ebeveynlik diye bir şeyin olmadığını “yeterince iyi anne” kavramıyla açıklamaktadır. Zaman zaman çevremizde mükemmel bir anne olmak için kendinden ödün veren anneleri görürüz. Hata yapmamak için çabalarlar ancak bu tavırları kendilerini, dolayısıyla bebeği de strese maruz bırakmaktadır. Bebekler annelerinin duygularını kopyalarlar. Anneleri ne yaşıyorsa aynı duyguyu hissederler. Hatta bazı örneklerde Anneler stresli olduklarında bebeklerinin kucaklarında sakinleşmediklerini, huzursuz olduklarını dile getirmektedir. Çünkü annenin duygusu kopyalandığı için huzursuz hissetmektedirler. Peki bu durumda ne yapılmalı? Her anne mükemmel olmak ister. Ama takdir edersiniz ki sadece annelik konusunda değil, başka konularda da sürekli mükemmeli beklemek gerçekçi değildir. Kişinin elinden gelenin en iyisini, yeterince iyi olanı tercih ettiğinde; hata yapabileceğini kabul ettiğinde daha huzurlu bir annelik deneyimi yaşayacağı dolayısıyla bebeklerinin de huzurlu olacağı öngörülebilmektedir.

Yeterince iyi anne kavramı biraz daha açılacak olursa; yeterince iyi anne bakım verme sürecini kucaklayıcı bir çevre kapsamında bebeğine sunar. Birçok kişiden, “çok kucağına alma alışır”, “bak sonra kucak olmadan uyumaz” gibi cümlelere aşina olmuşsunuzdur. Bunların hepsi yanlıştır.  Kucaklayıcı çevre; annenin bebeğini güvenli bir biçimde ve fiziksel açıdan yakın olacak şekilde kollarında tutmasıdır. Bu temas bebeğin güvenli bağlanma geliştirmesi için de oldukça önemlidir.

Kucaklayıcı çevre aynı zamanda anne ile bebek arasındaki duygusal bağı da yansıtmaktadır. Bebeğin kucaklanarak duygularının ve mimiklerinin yansıtılması, bebeğin kendi duygularını fark etmesini sağlar. Aynı zamanda kendi varlığını ve onu aynalayan bir bireyin varlığını keşfeder. Böylece bebeğin zamanla güven duygusu gelişir. Winnicott’a göre “yeterince iyi annenin” bebeğe sunduğu kucaklayıcı çevre aracılığıyla bebeğin kişiliği giderek bütünleşir.

Yani kısaca yapılması gereken; mükemmel olma çabası içine girmeden, elinizden geleni ve yeterince iyi olanı yaparak bebeğinize sevgi ve şefkatinizi vermek. Böylece bebek de anne de huzurlu olacak ve sürecin keyfini çıkaracaktır.

 

Psikolojik Danışman Buket Hakverdi

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

İn yazılım web site tasarımı seo paketleri
Karşıyaka Psikolog manisa psikolog Salihli Psikolog Bodrum Wolf Yetkili Servisi