Hi, How Can We Help You?

Blog

Ağustos 17, 2021

Vajinismus Vajinanın Panik Atağıdır

Vajinismus Vajinanın Panik Atağıdır

Vajina iç dudaklar hizasından başlayıp rahim ağzında sonlanan işaret parmağı uzunluğunda bir organdır. Tüp biçimindedir ama kulak kanalı ya da burun deliklerinin durduğu gibi her zaman açık durmaz. Esneme yeteneğine sahip olduğu için ‘potansiyel boşluk’ olarak tanımlanır. Bu özelliğiyle tıpkı bir çoraba benzer.

Çorabın lastikli kısmına benzer dar bir kısmı vardır Buda arkasının vajinanın dışa yakın bölümünde yer alır ve burada ‘aşk kasları’ adını verdiğimiz pelvik taban kasları bulunur.

Aşk kaslarının beş önemli görevi vardır.

  1. İdrar yolu, vajina ve makatı desteklemek
  2. İdrar ve dışkı kaçırma engellemek için biraz büzgeç görevi görmek
  3. İdrar ve dışkı yapmayı sağlamak
  4. Hızlı kasılmalarla cinsel yanıtla rol oynamak
  5. Vajinismusdaki gibi giriş yasak tepkisine neden olan tehlikelerden kişiyi korumak.

Seks Yapma Korkusu

Vajinismus ilk cinsel dönemini yaşayan kadınlar da penisin vajina girmesini önlemek için istemsiz olarak aşk kaslarının kasılması sonucu meydana gelen bir tür vajina spazmı ya da kasılması olarak tanımlanır. Bu kasılmalar  gerçek bir cinsel ilişki girişiminde olduğu gibi bu girişimin yalnızca hayal edilmesi ile bile oluşabilir. 

Vajinismuslu  kadın tehlike hissettiği için cinsel ilişki sırasında aşk kaslarını istemsiz olarak kasar. Kadın vajinasına parmağını sokabiliyorsa, adet döneminde vajinal tampon kullanabiliyorsa, aplikatör ile vajina içine ilaç çıkabiliyorsa, rahat jinekolojik muayene olabiliyorsa ve penis vajina  birlikteliğini içeren bir cinsel  birleşme yaşayabiliyorsa tehlike hissetmiyor demektir.

Vajinismustaki kasılma idrar yolunun kalça kemiğine doğru geri itilmesine ve zedelenmesine neden olur. Vücut bu zedelenmeyi beyne haber verince beyin bu sinyali ağrı olarak algılar.

Cinsel ilişkiye girme sırasında idrar yolu açıklığını ya da ‘Perine’ adı verilen vajina deliği ve makat deliği arasındaki yapıya uygulanan bası da ağrıya neden olabilir. Aşk kasların kasılması vajina çapını daraltarak ağrıya neden olabilir.

Deneyim eksikliği ilk cinsel ilişki sırasında yanlış açı ile penisin vajina girme denemelerine yol açabilir. Bu nedenle vajina duvarına idrar yolunda rektal kanalına çarpmaya ve dolayısıyla ağrıya neden olur.

Eğer vajina kuruysa ilişkiye girmeye çalışmak sütüme arttırdığından ağrıya neden olabilir. Kuruluk cinsel uyarıda eksiklik, hormon bozuklukları, ilişkinin uzun sürmesi gibi durumlarda da meydana gelebilir. Daha önce travmatik deneyimler nedeniyle beyinden gelen uyarılar ilişkiye girmeden önce de ağrıya neden olabilir. Erkek kadını ilişkiye yeterince hazırlamışsa vajina penisi almaya hazırsa ve doğru açıyla giriş yaparsa her zaman acı yaşanacak ya da kanama olacak diye bir durum söz konusu değildir. Aksine kanama olması ya da bunun günlerce sürmesi sağlıklı bir durum değildir. Genellikle tahriş olan vajina yapısı gündelik ve özensiz ilişki ile kanamaya müsait bir hal alır, dinlenme ve iyileşme sağlanmazsa sürekli sürtünmeden kadın ağrı ve sızı yaşayabilir.

Vajinismus vajinanın panik atağıdır. 

Vajinismusun en temel tanısı o an geldiğinde kadının panik atak benzeri bir durum yaşamasıdır. Vajinismus da sadece vajina etrafındaki bölgede değil buna eşlik eden diğer kas gruplarında da kasılmalar olabilir.

Tüm vücutta bir kasılma, endişe, korku, tiksinme ve panik hali olur. Kadın bacaklarını sıkıca kapatır ve elleriyle partnerini iter. Bilinci açık olsa dahi tüm gücüyle parteri reddeder , nefesimin kesildiğini bile hissedebilir. Genellikle vajina bölgesine müdahale sona erdiğinde kasları gevşer ve normale döner.

Vajinismus‘ta görülen fiziksel ve duygusal belirtiler her kadında farklılık gösterebilir bu nedenle Vajinismusun tanısının konulabilmesi için sürekli ve yineleyici bir biçimde görülmesi gerekir

Ağrıdan korkmak

Arıdan korkmak vajinismus da sık görülen bir durumdur. Vajinismuslu kadınlar İçin  ilk cinsel birleşme her zaman ağrıyı çağrıştırır. 

Bu ağrı kişinin ilk dönemlerinde gerçekten yaşadığı bir ağrı olabileceği gibi daha önce hiç yaşamadığı hayali bir ağrı algısı da olabilir.

 Bu ağrı, sinir sistemine gönderdiği sinyallerle aşk kaslarının kasılmasına neden olur. Yapısal olarak bu kasılma vajinanın çapını daraltarak birleşmenin gerçekten ağrılı olmasına yol açar. Ayrıca vücudundan ve işlevlerinden korkma vajinismus kadınlarda sık karşılaşılan bir durumdur.

Kendi cinsel organını yapısı ve yeri hakkında bilgi sahibi olmayan pek çok kadın vardır. Bu bilgisizlik, cinsel organları ve cinselliğe karşı olumsuz bir tutum gelişmesine neden olarak vajinismusu ortaya çıkarabilir .

Vajinismusun Cinsel Terapi İle Tedavisi

Vajinismus kader olmadığı gibi, vajina ile ilgili anatomik bir problem de değildir. Cinsel uyarılmalar ile ıslanıp, genişleyen ve uzayan vajina aslında penisi içine almak için hazır bekler. Vajinismus kadının cinselliğe bakış açısına ve seks konusunda doğru olmayan düşüncelerin ve inançların neden olduğu korkular tarafından yönetilen önemli bir cinsel işlev bozukluğudur. Vajinismus çözülemeyecek bir sorun açılamayacak bir engel değildir. Vajinismus altında yatan psikolojik nedenlerin belirlenmesi ve etkilerini ortadan kaldırılması cinsel terapi ile mümkündür. Alanında uzman tecrübeli ve cinsel terapist tarafından gerçekleştirilecek cinsel terapi ile kadının cinselliğe karşı korkusunu yenerek aş kaslarını kontrol etmeyi öğrenmesi bu sayede de zevk aldığı ve zevk verdi mutlu bir cinsel hayata kavuşma sağlanabilir

Disparoni nedir?

Vajinismus dışında cinsel ilişki zorlaştıran diğer bir rahatsızlık da disparonidir. Disparoni kadının cinsel ilişki sırasında ya da sonrasında ağrı ya da acı hissetmesidir Disparoninin iki türü vardır

1)Cinsel birleşme de ağrı vajina girişindeyse Yüzeysel Disparoni

2)Ağrı vajinanın derinliklerinde yani karın bölgesi yakınında ise Derin Disparoni  adını alır.

Disparoni basit bir enfeksiyondan kaynaklanabileceği gibi önemsenmesi gereken çok ciddi hastalıkların habercisi olabilir. Bu nedenle cinsel birleşme sırasında ya da öncesinde nedeni bilinmeyen bir an yaşanması durumunda öncesine jinekolağa sonra da bir cinsel terapiste başvurulmalıdır. Jinekolojik muayene sonucu konulan disparoni tanısının devamında yapılması gereken cinsel terapi tedavisinde amaç disparoninin altında yatan psikolojik ya da fiziksel nedenlerini su yüzüne çıkarılarak bu sıkıntının ortadan kaldırılmasıdır. Disparoni tanısının konulabilmesi için kadının mutlaka bir jinekolojik muayeneden geçmesi gerekir. Disparoni tedavi edilmediği takdirde kadının cinsel birleşme sırasında keyif almasını engeller zamanla vajinismusa sebep olur. 

Cinsel organlardan ve pelvis de ağrı ve içeri girme bozukluğu

Son yıllarda bilimsel literatürde vajinismus ve disparoni kavramları cinsel organlar da ve pelvik de ağrı ve içeri girme bozukluğu adı altında tek bir tanım da birleştirilmiştir. Bu tanım da ifade edilen tanı konulabilmesi şu koşullara bağlıdır 

1)Cinsel birleşme sırasında penis imajına girememesi

2)Vajinaya girme eyleme ya da girme girişimleri sırasında vajinaya da pelvis de belirgin ağrı hissedilmesi

3)Vajinaya girme eyleminin gerçekleşmesi beklenirken ya da vajinaya girme sırasında ya da sonrasında vajinada ya da pelvikte ağrı hissedilecek konusunda belirgin bir korku ya da kaygı duyulması

4)Vajina girme girişimi sırasında pelvik taban kaslarını çok gelerek ya da sıkarak penisin vajina girmesinde sürekli ya da yineleyici güçlük çekilmesi

Tanının konulabilmesi için bu dört belirtinin en az altı aydır devam ediyor olması ve hem kadını hem de partnerin de hem de aralarındaki ilişki da klinik açıdan belirgin bir sıkıntıya neden olması gerekmektedir.

Ayrıca cinsel işlev bozukluğuna sınıflandırılmasında yer alan bir tanı konulabilmesi için söz konusu belirtilerin cinsel köken olmayan bir ruhsal bozuklukla daha iyi açıklanmaması, eşin kaba güç kullanmaması gibi partnerler arasında ciddi bir sorundan ya da ilişkideki gerginlik yaratıcı başka bir faktörden de kaynaklanmaması gereklidir. 

Bir sonraki yazımız ‘Erken Boşalma’ ile görüşmek üzere…

Keyifli Okumalar 🙂

Yazar

Bigem VAROL

Uzman Psikolojik Danışman

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

İn yazılım web site tasarımı seo paketleri
Karşıyaka Psikolog manisa psikolog Salihli Psikolog Bodrum Wolf Yetkili Servisi