Hi, How Can We Help You?

Blog

Temmuz 8, 2021

Sevmek Başka Kabul Etmek Başka

Sevmek Başka Kabul Etmek Başka

Anne-babalara “ Çocuğunuzu seviyor musunuz ? “ diye sorulursa büyük ihtimalle soruyu yadırgar ,böyle bir soruyu yöneltene de kızarlar. Çoğu ebeveynin sevmek ne kelime onun için ölürüz , çocuk gibisi var mı ,her şey bir yana çocuğumuz bir yana ,hayatımızın anlamı o gibi sözleri duyar gibiyim. Çocuğu sevmek elbette ki doğaldır. Şüphesiz ki anne-babalar çocuklarını çok seviyorlar. Ancak bir durup düşünecek olursak çok sevdiğimiz çocuğumuzu gerçek anlamda olduğu gibi kabul ediyor muyuz ? Sevdiğimizi söylemek kabul etmek anlamına gelir mi ? Çünkü sevmek ve kabul etmek arasında fark vardır.

Birini sevmek onun varlığından hoşlanmak , bizde yarattığı hoş duygular ile onu görmek ,onunla vakit geçirmek, varlığının bize iyi gelmesidir. İsteklerimize olumlu cevaplar veren , bizimle ilgilenen , davranışlarıyla bizi dikkate aldığını gösteren kişilere sempati duyarız. Bu açıdan bakıldığında , biraz daha kazanımlarımızla ilgilidir.

Bir insanı kabul etmek ise sevmenin ötesinde bir şeydir. Sevmek kabul etmek için yeterli değildir. Kabul etmek daha zahmetlidir  ve emek ister. Kendi egomuzla yüzleşmek ve egomuzun pürüzlü yanlarından kurtulmak zorundayız. Kabul etmenin özünde saygı duymak yatar. Bu arada kabul etmeyi onaylamak ile karıştırmamak gerekir. Kişiyi olduğu gibi kabul etmek onun her şeyini onaylamak demek değildir. Kabul ediş , kişinin varoluşuna karışıp müdahale etmeden onun kendisi olma hakkına saygı duymaktır.

Kısaca özetlersek ; bir ebeveyn olarak çocuğumuzu sevdiğimizi sanmak , abartılı sevgi gösterilerinde bulunmak, gerçek anlamda kabul etmek için yeterli değildir. Gerçek ilişkiler ile  iletişim , sevgi ve saygının buluştuğu noktada kurulabilir. Bunun için çocuklarınıza sevginizin dışında ; varlığına ve varoluşuna saygı duymak , fikirlerine değer vermek , ona kendini ifade etme şansı sunmak ,doğal sınırları içerisinde sevmediği istemediği şeyleri keyfi olarak dayatmamak , onlara günlük yaşamda doğal sınırlar içerisinde seçim yapma hakkı vermek ve  kararına saygı göstermek gerekir.

Çocuklarınızı mükemmel olması için zorlamayın , kendi egolarınızı tatmin etmek için kısıtlamayın ,onlara hata yapma şansı  tanıyın . Hata yaptıkları için  suçlamak , aşağılamak  veya  eleştirmek yerine hatalarından ders çıkarıp doğruları öğrenmesi için teşvik edin. Bizler çocuklarımıza rastgele , abartılı ve anlamsız tepkiler vermezsek çocuklarımız da kontrolsüz davranışlar sergilemezler . Çünkü her çocuk anne-babasının aynasıdır. Yetişkin olduklarında  anne-babadan gördüklerini  gösterirler , hissettiklerini hissettirirler , öğrendiklerini öğretirler. Bu kısır döngü siz zincirleri kırmayana kadar sürer gider .. Kabul eden anlayan bir ebeveyn  çocuk  için büyük şanstır .                 Çocuğunuzun şansı olun lütfen ..

Yazar

 

Caner TANRIVERDİ

Psikolojik Danışman

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

İn yazılım web site tasarımı seo paketleri
Karşıyaka Psikolog manisa psikolog Salihli Psikolog Bodrum Wolf Yetkili Servisi