Hi, How Can We Help You?

Blog

Mayıs 5, 2023

Sağ Ve Sol Beyin Farkları

Merhabalar! Bu ayki konumuz sağ ve sol beyin bölgeleri.  İnsan beyni davranış ve düşünme biçimine göre, sağ beyin – sol beyin şeklinde ikiye ayrılır. Yapılan araştırmalara göre bizler, beynimizin gerçek potansiyelinin küçük bir bölümünü kullanıyoruz. Bu araştırmalar her geçen gün beyinle ilgili yeni bilgiler veriyor. Kişinin duygularını tanıması ve beynini doğru yönlendirmesi oldukça önemlidir.  Meslek seçimlerinde bile baskın beyin bölümünün etkileri büyüktür. Birçok insanda sadece bir lob baskınken, bazı insanlarda ise iki lobu da dengeli kullanabilmektedirler. Peki bu beyin bölgelerinin farkları nelerdir?

Sol beyin analitiktir.

Sol beyin, kelime ve sayılarla ilgilenen, sağ beyne nazaran geçmişin üzerinde daha çok duran beyin alanıdır. Sol beyin ’eğer’ ve ’fakat’ sözlerini çok kullanır. Bu iki kelime hemen karar vermemeyi ifade eder. Beynin sol tarafı, bir şeyi anlamaya çalışırken aynı zamanda ertelemeye de yatkındır. Ayrıca benmerkezci olma eğilimindedir. Kendisini mutlu edecek şeyleri önemser.

Sağ beyin duygusaldır.

Sağ beyin farklılıklara açıktır. Deneme-yanılma yoluyla karar verir. Duygusal alanlarla ilgili olduğu için istekleri hemen olsun ister. Stratejik düşünmek yerine, taktik bulur. Hızlı karar verip harekete geçmek eğilimindedirler. Sağ beyni baskın çalışan kişiler iradelerine duygularını katarlar. Bir insanla iş yaparken ya da onun hakkında karar verirken kâr-zarar analizi yapmaktan çok, onu sevip sevmediklerini ölçü alırlar.

Sağ beyin, sol beyne göre daha empati kurmaya yatkındır.

Sol beynin önceliği kendisindeyken, sağ beynin önceliği başkalarındadır. Sağ beyin, başkalarıyla çok kolay empati kurabilir. Sol beyinde niyet önemli değildir. Sürece ve sonuca bakar. Sağ beyin ise niyete göre hareket eder. Sol beyin çok hayal kurmaz ama sağ beyin hayalcidir. Yine sağ beyin sezgilere çok değer verir. Beyin görüntüleme çalışmalarında sol beynin görsel unsurlara hızlı tepki verdiği ortaya çıkmıştır. Oysa sağ beyin duygusal sayılabilecek uyarılara daha çabuk cevap vermektedir.

Sol gerçekleri, sağ beyin duyguları analiz eder.

Sağ beyin pembe düşler görür. Gerçeklerden uzak hayaller kurmak onun işidir. Sol beyin ise, hayali ve sezgileri önemsemez, kullanmaz. Sağ beyin dişil özellikler barındırdığı için, sezgisel düşünmeye yatkındır ve sezgilerinde çoğunlukla haklı çıkar. Sağ beyin duygusal kararlar verdiği için, bu kararları inanarak vermek ister. Sol beyin, inanamasa da karar vermekten yanadır. Sol beyinde erkeksi özellikleri baskındır. Sağ beyin ise dişil özellikleri vardır. Sol beyin anlamaya çalışırken, sağ beyin hissetmek için uğraşır. Sol beyin karşılaştığı olaylarda çıkarı doğrultusunda tepkiler verirken, sağ beyin empatik bir bakışıyla yaklaşır.

Peki sizin hangi beyin bölgeniz baskın?

1- Parmakların iç içe geçecek şekilde avuçlarını birleştirdiğinde sağ başparmağın üstte mi kalıyor, altta mı? a) üstte b) altta

2- Yeni tanıştığın veya uzun süre görüşmediğin birinin yüzünü mü yoksa ismini mi daha kolay hatırlarsın? a) yüzünü b)ismini

3- Aşağıdaki okul derslerinden hangisi hep daha çok ilgini çekmiştir?

  1. a) Sosyal bilgiler-Türkçe b) Matematik- Fen

4- Aşağıdaki spor alanlarından hangisi sana hitap ediyor?

  1. tek basına yapılan spor b) takım sporları

5- Uyandığında rüyanı hatırlayabilir misin? a) evet b) hayır

6- Eline kalem gibi düz bir nesne al. Sağ veya sol gözünü kırpmadan nesneyi düz bir kenara doğru tut (hizala). Şimdi bir gözünü kırp ve nesnenin yer değiştirip değiştirmediğine dikkat et. Sonra tam tersini yaparak diğer gözünü kırp ve nesnenin yer değiştirip değiştirmediğine dikkat et. Hangi gözünde hiza değişti? a) sol b)sağ

7- Şuan saate bakmadan saatin kaç olduğunu tahmin et.

  1. a) 10 dakikadan fazla tahmin ettin. b) 10 dakikadan az tahmin ettin.

8- Yüz yüze iletişim halindeyken jest (hareket) ve mimiklerini nasıl kullanıyorsun?

  1. fazla kullanırım b)çok az kullanırım

 

Şimdi tüm cevaplarınızı sayın. A’lar çoğunluktaysa ‘SAĞ’ beyin bölgenizi; B’ler çoğunluktaysa ‘SOL’ beyin bölgenizi baskın kullanıyorsunuz. Eğer cevaplarınız eşit ise, her iki beyin bölgenizi de orantılı kullanıyorsunuz demektir.

 

Psikolog Hazal Sansür

 

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

İn yazılım web site tasarımı seo paketleri
Karşıyaka Psikolog manisa psikolog Salihli Psikolog Bodrum Wolf Yetkili Servisi