Hi, How Can We Help You?

Blog

Ekim 19, 2021

Pandemi Döneminde Beslenme

Pandemi Döneminde Beslenme

Zor günler geçirdiğimiz şu günlerde beslenmemize oldukça dikkat etmemiz gerekmektedir.Corona virüse karşı korunmada bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek beslenmeyle mümkün olmaktadır. Virüsün yayılımını azaltmada koruyucu yöntem olarak karantina uygulaması çok önemlidir.Bu süreç; kişilerin duygu durumlarını olumsuz etkilemekte,duygu durumları ise beslenmesini etkilemektedir.Evimizde geçirdiğimiz bu süreçte pandemiyle ilgili aldığımız haberler stres seviyelerinde yükselmeye neden olmaktadır.Bu durumuna bağlı olarak tatlı ve şekerli gıdalara yönelim artmakta ,fiziksel aktivitenin azalmasıyla kilo artışı kaçınılmaz olmaktadır.

Kilo kontrolünü sağlamak ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek için doğru beslenmek önemlidir. Bunun için ; paketli gıdalardan uzak durmak,Akdeniz diyetinin temelini oluşturan meyve sebze tüketimini artırmak,tam tahıllı besinler tüketmek,haftada iki kez balık tüketmek önemlidir.

Bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etkileri olan antioksidanlar( A,C,E  vitamini ve D vitamini),omega 3 ve probiyotik tüketimine özen göstermek gereklidir.

Karbonhidratlı gıdalar,mutluluk hormonu olarak bildiğimiz seratonin artışına neden olur. Seratonin; uyku ve iştah kontrolünü sağlamada,ruh halinin iyi olmasında görevlidir.Mutluluk hormonu salgılamak için çikolata ve şekerli ürün tüketmeye gerek yoktur .Bu durum hem bağışıklığı düşürmekte hem de kilo artışına neden olmaktadır.

Seratonin ;hindi eti,balık eti,süt ürünleri,ceviz,yumurta,muz ,ananas,erik.fındık,kuru meyveler,ıspanak,nohut,istiridye ve kalamar gibi besinlerde bulunur.

Geç  yenilen akşam yemekleri ya da televizyon karşısında yenilen atıştırmalıklar uyku düzenini bozmaktadır.Bu nedenle akşam yemeklerinde melatonin ve seratonin içeren besinler tüketmek önemlidir.Melatonin içeren besinler;havuç,turp,kereviz,ıspanak,badem,muz,kiraz ve yulaftır.

Bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek için antioksidan yönünden zengin besin tüketmek önemlidir.Bunlar vitamin A,C,E yönünden zengin besinlerdir.Beta karoten A vitaminin öncü maddesidir ve en çok havuç,tatlı patates,şeftali,bal kabağı,kavun ,kayısıda bulunur.C vitamini içeren besinler ise;potakal,limon,biber,çilek,brokoli,maydonoz ve yeşil yapraklı sebzelerdir.VitaminE; tahıllarda,et,balık,yumurta,ceviz,fındık,badem,lahana,ıspanak,kabak,zeytinyağı ve fındık yağında bulunmaktadır.

D vitamini seviyesi ülkemizde düşüktür . Bunun üzerine karantinanın eklenmesi ve kış mevsiminin yaşanmasıyla Güneş’ten fazla yararlanamamamız seviyeleri daha da düşürmektedir.Covid 19 a yakalanan kişilerde yapılan çalışmalar, D vitaminin düşük olduğuna yöneliktir. Bağışıklık sitemi üzerine etkisi olduğunu bildiğimiz D vitamini;viral enfeksiyonlara karşı koruyucudur,solunum yolları enfeksiyonları,pnömoni ve Covid 19 a karşı koruyucu olduğuna dair yapılan çalışmalar vardır.D vitaminin kaynağının güneş olduğu bilinmektedir.Karaciğer,yumurta sarısı,peynir,yoğurt,süt,kefir.mantar gibi besinler D vitamini yönünden zengin besinlerdir.

Çinko’nun bağışıklık sistemini desteklediği ve COVİD 19 a karşı koruyucu olduğu bilinmektedir. Çinko yönünden zengin besinler;tavuk eti,hindi eti,kırmızı et,fındık,kabak çekirdeği,susam,fasulye ve mercimektir.

Probiyotikler ise yeterli miktarda alındığında bağışıklık sistemini destekler.Bunun için;yoğurt,peynir,turşu,kefir ve boza tüketilmelidir.

Sonuç olarak bağışıklığımızı kuvvetlendirmek ve kilo alımını engellemek için;

-Günde 2-2,5 litre su tüketmek

-Paketli , şekerli,işlenmiş gıdalardan olabildiğince uzak durmak

-Günde 5 -6 porsiyon sebze meyve tüketmek

-Yemekleri ızgara ve fırında yapmak , kızartmalardan uzak durmak

-Yağ oranı yüksek hızlı tüketilen gıdalardan uzak durmak

-Fiziksel aktiviteyi artırmak, günlük yürüyüşler yapmak

-Uyku düzenine dikkat etmek,

-Güneş ışığından yararlanmaktır.

Herkese sağlıklı mutlu günler dilerim

Yazar

Mutlu OĞUZ

Diyetisyen

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

İn yazılım web site tasarımı seo paketleri
Karşıyaka Psikolog manisa psikolog Salihli Psikolog Bodrum Wolf Yetkili Servisi