Hi, How Can We Help You?

Blog

Ağustos 23, 2021

Mutluluk Veren Yedi Besin

 

Ülkece zor dönemlerden geçmekteyiz. Pandemi ile mücadele ederken deprem,yangın,sel gibi afetlerle daha çok üzüldük. Duygu durumumuz beslenmemiz üzerinde rol oynarken bazı besinler de mutluluk için ihtiyacımız olan serotonin hormonunun salgılanmasına yardımcı olmaktadır.

Peki, bu besinler nelerdir? Gelin hep beraber bu besinleri inceleyelim.

1.YUMURTA

Anne sütünden sonra en kaliteli proteine sahip olan yumurta, yüksek oranda triptofan içerir. Günlük beslenmenizde tüketeceğiniz yumurta hem tok kalmanıza hem de kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

2.KAHVE

Kokusuyla bile mutlu etmeye yeten kahvenin, antioksidan içeriği ile ruhsal durumu iyileştirdiği düşünülmektedir. Sağlıklı bireyler günde 2-3 fincan kahve içebilir tabi kilo kontrolü için kahvenizi  şekersiz ve şurupsuz tercih etmenizde fayda var.

3. BADEM

Badem içerdiği triptofan ile serotonin salgılanmasını sağlayarak mutluluğumuzu arttırır. Bademde bulunan E vitamini ve magnezyum stres kontrolünü sağlar. Mutluluğunuz için günde 12-14 adet çiğ badem tercih edebilirsiniz.

4. MUZ

Potasyum kaynağı olan muz da yüksek oranda triptofan içererek serotonin salgılanmasında rol oynar. Gün içerisinde tüketeceğiniz bir küçük boy muz ile kendinizi daha mutlu hissedin.

5. BİTTER ÇİKOLATA

Serotonin ve endorfin seviyelerini arttırarak gün içerisinde daha mutlu hissedilmesine yardımcı olan bitter çikolatayı gün içerisinde kahvenizin yanına iki küçük kare alarak tüketebilirsiniz.

6.SOMON

Somon, elzem yağ asitleri olan EPA ve DHA bakımından zengin olmasıyla beraber iyi bir triptofan kaynağıdır. Depresyon riskini azaltan somonu haftada bir tüketmeye çalışıp mutluluğunuzu arttırın.

7. PROBİYOTİK BESİNLER (KEFİR,YOĞURT)

Probiyotikler, sindirim sistemi ve bağışıklık sistemimiz üzerinde oldukça olumlu etkiye sahiptir. Mutlu bağırsak mutlu insan diyerek probiyotik besinlerin tüketimine özen göstermeliyiz.

Yazımı bitirmeden önce sizlere küçük bir ara öğün tavsiyesi vermek istiyorum. 1 küçük boy muzu dilimleyip buzdolabı poşetine koyun üzerine 1 tatlı kaşığı kadar kakao ekleyip poşeti sallayın. Çikolatayı anımsatan sağlıklı muz dilimlerinin yanına mis gibi türk kahveniz eşlik etsin mutluluk sizinle olsun 🙂

Yazar

Roja Dilan Durgun

Diyetisyen

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

İn yazılım web site tasarımı seo paketleri
Karşıyaka Psikolog manisa psikolog Salihli Psikolog Bodrum Wolf Yetkili Servisi