Hi, How Can We Help You?

Blog

Temmuz 8, 2021

Kadın Cinselliğinin Adı Yok

Kadınlar cinsel terapistlere daha çok vajinismus orgazm olamama ve cinsel isteksizlik gibi şikâyetler ile başvurular. Bu durumun en temel nedeni ise ülkemizde kadının ve kadın cinselliğinin adının olmamasıdır.

 Kadınların çoğu çocukluk yaşlarından itibaren cinselliğin çok büyük bir ayıp, yasak ve günah kabul edildiği bir aile ve toplumsal ortamda büyümüştür. Çünkü ülkemizde kız çocuklarının büyük bir çoğunluğu toplumsal ve ahlaki baskılar nedeniyle bekareti aşırı önem verildiği, kızlık zarının tabulaştırıldığı bir ortamda cinsel yaşamdan uzaklaştırılıp tecrit edilerek yetiştirilir.

Çok merak edilmesine rağmen yasaklanan, çok konuşulmasına rağmen bilimsel gerçekleri bilinmeyen hatta çok bilindiği iddia edilmesine rağmen çok az anlaşılan çok abartılmasına rağmen utanılan bir konu olan cinsellikle ilgili hurafelerin ve tabuların ortadan kaldırılması için küçük yaşlardan itibaren aile ve okulda çocuklara cinsel eğitimin verilmesi şarttır.

Doğru cinsellik

Cinsellik ruhsal ve bedensel sağlığımızı dengede tutmayı sağladığı için gündelik yaşantımızın her yönüyle ilişkilidir. Sağlıklı ve mutlu bir cinsellik yatak odasıyla sınırlı değildir, aynı zamanda da sağlıklı ve mutlu bir yaşam demektir. Çünkü cinsellik sadece yaşandığı sırada mutluluk veren bir deneyim değil yarattığı mutluluğun etkisinin tüm yaşamı kapsadığı kabul edilmiş bir gerçektir. Cinselliği tatmin edici bir şekilde yaşayan kişi daha az stresli kendine güvenen ve kendiyle barışık olur.

Öte yandan cinselliği sağlıklı ve gerektiği gibi yaşamayan kişilerin genel olarak mutsuz bir tabloları vardır, bazılarında psikolojik sorunlar da ortaya çıkar; öyleki bunların ileri boyutta olması kişiyi gündelik yaşamdan alıkoyar. Cinselliğin fizyolojik açıdan da bir çok faydası vardır cinsel birleşme sırasında adrenalin endorfin, serotonin ve dopamin hormonu salgılanır. Bu hormonlar stres ve gerginlik ortadan kaldırarak rahatlamayı sağlar aynı zamanda bağışıklığı güçlendirici etkisi vardır .

Cinselliğin diğer fizyolojik faydalarından bazıları da yaşlanma etkilerini geciktirmesidir aynı zamanda adet döngüsü düzenler, hızlı kalori harcanmasın sağlayarak kilo kontrolüne de yardımcı olur. Kan dolaşımını hızlandırdığı için ağrılarına azalmasına da destektir. Cinselliğini sağlıklı yaşamayan bireylerin bu süreçte yeme alışkanlıklarını bile değiştirdiği görülmüştür cinsel arzularını erteleyen kişilerin genellikle glikoz ağırlıklı beslendiği ortaya çıkmıştır.

Cinsellik yalnızca seks demek değildir aynı zamanda duygu düşünce ve davranışlarının oluşturdu geniş kapsamlı bir kavramdır. Cinsellik kişiliğimizin belirleyicisidir çünkü kişiliğimiz üç yaşından itibaren oluşmaya başlar cinsel kimlik üzerine inşa edilir. Bundan sonra kadın ya da erkek olarak hisseder, düşünür, davranır ve buna göre yaşarız.

Cinselliğin üreyerek neslin devamını sağlama dürtüsünden kaynaklanan boyutu sekstir. Cinsellik beden ve ruh sağlığımızın temelini oluşturan yaşamın doğal ve gerekli bir parçasıdır. Aynı zamanda cinsellik kadın veya erkek ayrımı olmaksızın herkesin doğal bir ihtiyacı ve hakkıdır. Üstelik kadının biyolojik olarak cinsel haz alma, boşalma veya orgazm olma kapasitesi erkeğe göre daha fazladır ancak kadının bunu yaşayabilmesi için öncelikle bu kapasitenin farkında olması gerekir.

Kadınların yaşamlarının erken dönemlerinden itibaren cinsellikle ilgili bilgilerin verilmesi cinsellik yaşamanın günah ya da yasak konuşmanın ise ayıp olmadığını öğretilmesi gerekir. Yani çocuklara cinsel eğitim ve gençlere evlilik öncesi cinsel eğitim verilmesi büyük bir  gerekliliktir. Cinsel isteğin nerede ne zaman kiminle yaşanacağı aile toplum ahlaki değerler ve sosyal yapılar tarafından belirlenir.

 Cinsel arzularını bastırmayan gerektiğinde erteleyebilen ve istediğinde doğuran bir kadın cinselliği haz alarak yaşar. Kadın cinselliği aşk yaşamının veya sevgi paylaşmanın bir parçası olarak görür. Bir evlilikte iyi cinsellik evliliği %10 etkileyebilirken kötü bir cinsellik süreci boşanmaya kadar götürebilir. Çünkü cinsellik ruh ve beden birleşimi demektir. Aynı zamanda duygu tatminidir.

Genellikle kadının boşalması ve orgazm olması erken zirveye ulaşmasından çok daha zor ve uzun sürer bu yüzden kadınların çoğu çok nadir orgazma ulaşır oysa altı bu kural adını verdiğimiz uygun zaman, uygun mekân, uygun partner uygun uyarılma, uygun süre ve yoğunlukta uyarıda bulunma ve uygun taleplerde bulunma sayesinde kadınların çok rahatlıkla boşalabildikleri ve orgazm olabilmeleri mümkündür. Ancak yapılan araştırmalar kadınların neredeyse %90’ının psikolojik olarak boşalamadığını göstermektedir.

Cinsel yaşamı hazırlık sürece tahrik olma uyarılma odaklanma boşanma ve orgazm kadınlar için erkeklere nazaran çok daha uzun süre alır bu nedenle seks yapmaya geçilmeden önce kuvvetli bir arzu belirince kadar kadına dokunmak değerli sevilmeye layık olduğunu arzulanan hissettirmek için konuşarak bunları sık sık söylemek gerekir gerekir.

Yanlış edinilen bilgiler kadınlarda daha sonra vajinismus ve disparoni rahatsızlıklarına  neden olur.Kadın cinselliğinin sürekli bastırılması kadının kendi vücuduna tanımasına da engeldir. İyi bir cinsellik için öncelikle kadının kendi bedenini tanıması ve nelerden mutlu olduğunu çözmesi gerekir.

Bunu çekinmeden partneri ile paylaşan kadın fiziksel ve ruhsal doyuma çok rahat ulaşabilir. Cinsellik birçok noktada kavganın bitiş noktası olabilir bir çok kadın partneriyle yaşadığı sıkıntı sonucunda durumu yumuşatmayı cinselliğe bağlayarak yönetebilir.

Birçok kadına bu huzursuzluğun sonrasında cinsellik çekici gelmeyebilir. Kadın duygusal rahatsızlığını fiziksel bir tatminle gidermeye yönelirse süreci daha kolay yöneteceğini düşünebilir ama bu süreçte kadınlar içerisinde değişir sonuç olarak ilişkilerde kötü bir cinsel hayat ama iyi bir ilişki iyi bir cinsel hayat ,kötü bir ilişki olabilir.

Sonucunu her türlü ten uyumuna ve ruhsal doyuma bağlanırız.

 Bu yazımızda kadın cinselliğine yer verdik.

Bir sonraki yazımız vajinismus ve disparoni üzerine olacaktır .

Kendi bedeninizin farkında olarak okuduğunuz bir yazı olmasını dilerim…

Yazar

Bigem VAROL

Uzman Psikolojik Danışman

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

İn yazılım web site tasarımı seo paketleri
Karşıyaka Psikolog manisa psikolog Salihli Psikolog Bodrum Wolf Yetkili Servisi