Hi, How Can We Help You?

İstanbul Hipnoz | Sorunlarınızı Uyumadan Çözün

İstanbul Hipnoz | Sorunlarınızı Uyumadan Çözün

Hipnoz Nedir?

 

Hipnoz, psikoloji alanına göre, telkine yatkınlık gösteren bir tür yapay uyku veya uyku-uyanıklık arası haldir. Yunan mitolojisinde terimi ilk kullanan uyku ilahının adından esinlenen İskoç hekim S. James Braid’dir (1795-1860). İlk zamanlar sihirbazlık ya da büyücülüğün bir dalı gibi görülen hipnotizma bilim çevrelerince önceleri mesmerist bir uygulama sanılarak aşağılanmışsa da, 19. yüzyılın sonlarında kimi psikoloji çevrelerinin, özellikle Salpetrier ve Nancy ekollerinin reddetmek yerine fenomene bilimsel araştırıcılıkla yaklaşıp, fenomeni bilimsel deneylerle sistemli bir şekilde incelemesi sonucunda, hipnoz bilim alanındaki yerini almıştır.

Hipnoz, ruh ve beden ilişkisinin (sonuçta perispri ve beden ilişkisinin) gevşemesi sonucunda oluşan bir degajman halidir.

İstanbul da uzmanımız ile sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duyacağız.

 

 

Hipnoz Çeşitleri

 

Günümüzde sıklıkla başvurulan 5 adet hipnoz çeşidi vardır. Bunlar; kolektif hipnoz, sosyal hipnoz, grup hipnozu, oto hipnoz ve ilaçla hipnozdur.

 

Kolektif Hipnoz:

 

Hipnotizör’ ün birden fazla sujeyi uygun şartlarda aynı anda hipnotik uykuya sokmasıdır. Genel kanının aksine; kendilerinin istemeleri halinde, zeki, genç ve dikkatini bir noktada toplama özelliğine sahip kişilerin hipnotize edilmeleri daha kolaydır.

 

Sosyal Hipnoz:

 

Toplumun kontrolü ve baskı uygulaması sonucunda açığa çıkan hipnoz çeşididir. En belirgin özelliği bireylerin toplu olarak uyumlu davranışlar göstermeleridir.

 

Oto Hipnoz:

Bireyin kendi kendini hipnoza sokması durumuna denir. Kişinin gevşeyerek rahatlamasını ve dinlenmesini sağlayan bir yöntemdir. Burada önemli olan kişinin kendisini telkin etmesidir. Kendi kendine yapılan bu uygulamada öncesinde hipnozitörden mutlaka destek alınması gereklidir.

 

 

İlaçla Hipnoz :

 

Bireyde hipnotik trans elde etmek amacıyla bireye bir takım ilaçlar verilerek gerçekleştirilen bir uygulamadır. Küçük dozda verilen ilaçlarla kişinin direnci kırılmaktadır ve hipnozu kolaylaştırmaktır.

 

Grup Hipnozu:

 

Uygun şartlarda birden fazla kişinin aynı anda bir hipnozitör tarafından hipnotize edilmesidir. Grup halinde hipnotize etme işi oldukça zordur. Çünkü herkesin hipnoza yatkınlık derecesi aynı değildir. Bu yüzden verilen telkinlerin kişiler tarafından kabul edilmesi farklı derecelerde gerçekleşmektedir.

 

 

 

İn yazılım web site tasarımı seo paketleri
Karşıyaka Psikolog manisa psikolog Salihli Psikolog Bodrum Wolf Yetkili Servisi