Hi, How Can We Help You?
Mayıs 9, 2022

İntikam

İntikam

İnsanlar yaşadıkları etkileşimlerden doğabilen anlaşmazlıklar karşısında çatışmacı tutum içine girebilmekte ya da aralarında zıtlıklar oluşan bireylerle iletişimi sonlandırma, ilişkiyi yeniden düzenleme, sınır koyma gibi yollardan birini izleyebilmektedir. Bazıları çatışma, haksızlığa uğratma gibi zararlı davranışların negatif etkilerinden kolaylıkla kurtulamayabilirler. Bu negatif etkilerden doğan duygular kişiyi intikam almaya yöneltebilir.

İntikam seçeneğini kullanmak isteyen bireylerin dikkat etmesi gereken en önemli unsur intikam almanın kısa süredeki ve uzun süredeki sonuçlarının karşılaştırılması olacaktır. Kısa süre için intikamın lezzetli olduğu yanılgısına düşülebilir ama bu çabuk geçen mikro hazdan başka bir şey olmayacaktır. Bazı araştırmalara göre, intikam başlangıçta ödül algısı yaratsa da uzun sürede zarar verici olabiliyor, beynimizde oluşan değişimler ölçülerek ödül mekanizmasının aktifleştiği görülmüştür fakat bu durumun kısa süreli olarak gerçekleştiği kaydedilmiştir. Ayrıca bir Harley Quinn repliği olarak: “İntikam, beklediğimiz duygusal boşalmayı nadiren sağlar.”

Haksızlıklar karşısında belirlediğimiz plan intikam içeriyorsa şunu hatırlayalım; bize yapılmasını istemediğimiz davranışın bir benzerini sergileyecek olmak bizi daha az kötü bir insan yapmaz hatta karşıdakiyle aynı seviyeye gelmemize neden olur ve ayrıca başkasına mı yoksa kendimize mi ceza veriyor olacağız bu intikamla ilintili tasarımımızda? Tasarladıklarımız intikamla yoğrulmuşsa bize ruhsal ve fiziksel anlamda zarar vermekten öteye geçmeyecektir. İntikamın, psikolojik iyi oluşumuzu derinden sarsan, depresif duygu ve düşüncelerin artmasına sebep olabilen, kişilerarası ilişkilerimizi son derece olumsuz etkileyebilen yıkıcı bir duygu olması sebebiyle uzak durulması yararımıza sayılacaktır. İntikamdan uzaklaşmak kendimize bir iyilik yapmak anlamına gelebilir, intikam duygusundan arınmak içinse “Affetmek iyi insanların intikamıdır.” sözünde lafı edilen affedicilik kavramı üzerinde çalışabiliriz. İntikam hissinin panzehri unutmak değil affedebilmeyi deneyebilmektir.

İntikam için efor sarf etmek yerine bu enerjimizi daha faydalı ve olumlu durumlara yöneltebiliriz. Tabii ki, başkasının yoluna taş koymayı değil kendi geçtiğimiz yerlere çiçekler ekmeyi seçmek bizim yararımızadır. İntikam için gerekli zihinsel ve fiziksel aktiviteyi kendimizi olduğumuz konumdan ileriye taşımak için kullanabiliriz.

Esenlikler diliyorum.

 

NİLGÜN KURTGÜN

PSİKOLOJİK DANIŞMAN

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

İn yazılım web site tasarımı seo paketleri
Karşıyaka Psikolog manisa psikolog Salihli Psikolog Bodrum Wolf Yetkili Servisi