Hi, How Can We Help You?

Blog

Temmuz 8, 2021

İLİŞKİDE BAĞLANMA SORUNU

Bağlanma teorisi yetişkinlerin romantik ilişkilerde yakınlığı algılayışları ve tepkileri ile ilgili olarak 3 ana bağlanma stili olduğunu öne sürer. Bunlar; güvenli, kaygılı ve kaçıngan bağlanma modelleridir. Toplumdaki herkes bu 3 bağlanma stilinden birine sahiptir. Çok nadir olarak da son ikisinin (kaygılı ve kaçıngan) karışımıdır. Hangi bağlanma stiline sahip olduğumuz da çekildiğimiz ya da aşık olduğumuz kişilerden, ilişkilerimizde yaşadığımız sorunlara ve içine düştüğümüz kalıplara kadar birçok konuya ışık tutar. Her bireyin kendi bağlanma stilini öğrenmesi ve anlaması, sağlıklı ilişkiler kurabilmesi açısından elzemdir.

Peki İlişkilerde Bağlanma Sorunu Olanlar? Hadi biraz da bunu konuşalım mı? İlişkilerde bağlanamayanları nasıl anlarsınız?

  • Bir anda gelecek hayalleri kurmaya ve size karşı çok yoğun olmaya başlar.
  • Asıl hedefi kendini karşı tarafa değerli ve farklı hissettirmektir.
  • Daha başlarda eski ilişkilerini ve bu ilişkilerinden aldığı yaraları anlatmaya başlar. Ve nedense bu ilişkilerde hep o mağdurdur.
  • Size ‘sen diğerlerinden farklısın’ tarzında mesajlar verir.
  • Bağlanma ve aşk konularında ısrar eder ancak sizin ilginizi hissettiği anda kaçmaya başlar.

Bir sonraki yazımda bu durumda neler yapabilirizi konuşalım

Not: Unutmayalım ki hiçbir bağlanma stili yanlış değildir, hepsi kişi için hayatta kalmak adına bir çeşit başetme yöntemidir.

Yazar

Rümeysa ŞAHİN
Psikolog

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

İn yazılım web site tasarımı seo paketleri
Karşıyaka Psikolog manisa psikolog Salihli Psikolog Bodrum Wolf Yetkili Servisi