Hi, How Can We Help You?

Blog

Ekim 19, 2021

Erken Boşalma Ne Değildir ?

Erken Boşalma Ne Değildir ?

 

 • Erken boşalma yalnızca erkeğin bir kusuru veya cinsel sorunu değildir.
 •  Başka erkeklerle kıyaslanıp sonuca varılacak bir performans kaygısı değildir.
 • Sebebi fizyolojik nedenlerden kaynaklanmıyorsa bir hastalık değildir.
 • Kişinin kendi başına karar verebileceği tanı koyabileceği bir durum değildir.
 • Kişiye, partnere, yere, zamana ve mekâna göre değişebilen bir durumdur.
 • Farklı partnerle , ilk görüşme, heyecan göz önüne alınarak düşünülmesi gereken bir durumdur üst sınırı olan ve herkesle kıyaslanan bir durum değildir.

 

ERKEN BOŞALMA NEDİR ?

 1.  Çiftin cinsel uyumsuzluğudur.
 2. Cinsel işlev bozukluğudur.
 3. Erken boşalma erkeğin partneri boşalmadan önce istemsiz ve denetimsiz olarak hızlı bir şekilde boşalmasını boşalma zamanlamasını kontrol edebilmek için gösterdiği performansın yetersiz olmasıdır.
 4. Kadın fizyolojisini, biyolojisini ve psikolojisini tanıyan erkek erken boşalma yaşamaz .(Bir problem olmasa dahi cinsel terapi ile kaliteli sex amaçlanır )
 5. Erken boşalma bazen penisin vajinaya girişi ve boşanma arasındaki normal süreyi tamamlayamama olarak tanımlanır.Birleşme olmadan ve sürekli gerçekleşen boşalma da bu kategoriye girebilir.
 6. Modern cinsel terapistler erken boşalmaya eşli cinsel etkinlikler sırasında sürekli ya da yineleyici olarak (6 ay )vajinaya girdikten sonra yaklaşık 1 dakika içinde kişinin isteğinden önce boşanma örüntüsü olarak tanımlar.
 7. Normal sürede vajinada kalma süresi minimum 7 dakika ve üzeri olmalıdır

Ancak çiftler bazen cinselliğe heyecan dolu ya da durumun gerektirdiği gibi yaşamak isterler, bazen de ikisi içinde zor olacak olan karşılıklı hızlı bir boşanma yaşamak isterler.
Kimi zamanda partnerlerden birinin hızlı bir şekilde boşanmak istemesi diğer partneri için sorun olmayabilir yani iyi bir partneri ilişkisine ve partneri ile cinsel uyuma sahip bir erkek her zaman boşalma denetimi sağlayabilir.

Erken boşalma nedir sorusunun cevabı kime ne zaman hangi koşullarda sorduğumuza bağlıdır.
Modern cinsel terapi kurucuları arasında yer alan Masters ve Johnson ‘a göre eğer bir erkek cinsel ilişkilerin yaklaşık olarak %50’si ve daha fazlasında kadın boşalmadan boşalıyorsa erken boşalma sorunu vardır der..

Bazı çalışmalar ise erken boşalmaya her biri farklı nedenlerle dayandırarak bir,iki,üç,beş ,altı ya da 10 dakikadan az olmak üzere belirli bir cinsel ilişki zamanı ile tanımlar.

Hatta bazıları erken boşalmaya 8 gidiş-geliş 15 gidiş geliş gibi penisin vajina içerisindeki gidiş geliş sayısına göre tamam tanımlamıştır .

Ayrıca yeni partner heyecanlı bir ilk birleşme erken olarak kabul edilmeyebilir.
6 ay aynı partnerle yapılan birleşmenin 2.Birleşmede 1.5 dakikanın altında kalması sürecin tanısı için yeterlidir.

Erken boşalan erkeklerin ya platoları yoktur ya da platolar çok kısadır bu nedenle erken boşalma sorunundan muzdarip olan bir erkek, normal sürede boşalan bir erkeğe göre cinsel uyaranlardan çok daha etkilenir.
Yani erken boşalma sorunu olan erkek bütün cinsel evreleri çok hızlı yaşar ve çok kısa süren bir tepki döngüsü vardır. Normal sürede vajinada kalma süresi minimum 7 dakika ve üzeri olmalıdır boşalma sağlayanların plato evresinde uzun süre kalmaları ve gerektiğinde sarı ışıkta durabilmeleri mümkündür.
Diğer bir ifadeyle boşanmasını kontrol edenler bilinçli bir boşalma yaşamak için boşanmak istediklerinde sarı ışıkta durabilirler ve geri dönüşü olmayan kırmızı ışık noktasına ulaşmama konusunda kendilerini kontrol edebilirler.
Geri dönüşü olmayan noktaya da kritik noktaya ulaşmamak için önemli miktarda ek cinsel yardıma ihtiyaç vardır. Maksimum cinsel heyecan seviyesine ulaştıktan sonra boşalma kaçınılmaz olur.

Erken boşalma bazı bedensel nedenler ya da prostat ve idrar yolları hastalıkları gibi fiziksel rahatsızlık nedeniyle de olabilir.
Aynı zamanda erken boşalma kronik depresyon anksiyete bozuklukları gibi ruhsal rahatsızlıklar da neden olabilir.
Travmatik çocukluk dönemi cinsel deneyimleri ve kişinin cinsel performansı üzerindeki kaygıları da bu sorunu tetikler. Ancak erkekler çoğu zaman yakalanma korkusuyla, ayıp yasak ve günah düşünceleri ile porno bağımlığı ve hızlı olma takıntısıyla ve mastürbasyonun körlük ve sağırlık yapacağı gibi yanlış inanışlarla yaptıkları hızlı mastürbasyon nedeniyle erken boşanmayı öğrenirler.

Erken boşalma erkeğin cinsel doğasını bir parçasıdır. Özellikle sağlıklı erkeklere göre genç yaş grubu ufak bir cinsel heyecandan bile etkilenerek istemsiz olarak boşalırlar. Bu olan ve doğal bir durumdur. Çünkü henüz boşanma sürecinden sorumlu olan aşk kaslarını kontrol etmeyi öğrenememişlerdir.

Erken boşalma evrensel bir sorundur. İlk cinsel deneyim ile birlikte başlayıp sonraki cinsel birleşmelerin hemen hemen tamamında erken boşanma olur. Bu durum genellikle çeşitli psikolojik etmenler vücudun erken boşanmaya programlanmış sonucudur.

ERKEN BOŞALMA TEDAVİSİNİN ŞİFRELERİ

-Sarı ışıkta durmak
-Cinsel kasları kontrol etmek
-Gevşek tutmak,
-Nefesi ritmik bir şekilde kontrol etmek,
-Penisi vajinaya sokma ve itme ritmini sabitlemek,
-Bedende neler olup bittiğinin farkında olmak,
-Performansa en az odaklanmak,
-Rahat ve gevşemiş bir haldeyken aşk egzersizleri yapmak

CİNSEL TERAPİ ALMAK NEDEN ÖNEMLİDİR?

-Sorun profosyenel olarak tanımlanır .
-Yanlış bilinen doğrular yerini gerçeklere bırakır.
-Erken boşalma tedavisinde bireye özel teknikler öğretir. (Dokuzda bir derin giriş tekniği, zirvede soluklanma, Kegel egzersizleri, Farklı pozisyonlarda ve ritim de sevişmenin hazzı ,kadın fizyolojisini ve psikolojisini)tanıma gibi.
-Fizyolojik bir sebebi yoksa bireysel çözüme ulaşılır –Seans sayısı kişiye göre değişir.
-Sadece erken boşalma konusu değil kaliteli cinsellik anlatılır ve hayata entegre edilir.
-Problem olsun ya da olmasın bireysel ve çift olarak cinsel terapi cinselli kalitesini arttırır.

Yazar

Bigem VAROL

Uzman Psikolojik Danışman

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

İn yazılım web site tasarımı seo paketleri
Karşıyaka Psikolog manisa psikolog Salihli Psikolog Bodrum Wolf Yetkili Servisi