Hi, How Can We Help You?

Blog

Haziran 17, 2022

Ekran Bağımlılığı

 

 

Her dönemin kendine özgü kötü alışkanlığı olur. İçinde bulunduğumuz yaşamı düşünecek olursak teknoloji çağınız en büyük sorunu ekran bağımlılığı. Sabah uyandığımız andan, akşam uykuya dalana kadar elimizden düşmeyen telefonlar, gözümüzü kaçırmadığımız, tablet ve televizyon ayrı olarak da oyun oynamak için ciddi bir vakit ayırdığımız oyunlar neredeyse hayatımızın her yerinde ve bu teknolojinden kurtulmak imkansız hale geldi. Tabi bu gelmemizin sebepleri de var teknolojinin hayatımızı renkli hale getirmesi, bir diğer sebebi ise kolaylaştırması. Teknolojinin bu denli hayatımızın içinde olması bizi kendine bağımlı hale getirmesi ve bu piyasaya harcanan sermayenin ne kadar büyük olduğunu ve hayatımız için tehdit vari bir duruma gelmiştir. Bu platform öyle tehlikeli ki bu bağımlılık, madde bağımlılığını aratmayacak, çocuklarımızı ve bizleri kendine bağlayan bir durumda.

Ekran bağımlılığı gençler ve yetişkinler için tam olarak nasıl sonuçlar ortaya çıkaracak pek bir bilgi olmasa da şuan yaşanan durumu göz önüne alırsak durumlar pek iç açıcı değil. Çocukluktan bu yana ekran karşısında bilgisayar, telefonla ilgilenen çocuklarda hiperaktive ve dikkat problemleri olmak üzere pek çok farklı sorun olabiliyor. Ekran başında çok vakit geçirenler de ise yeme sorunu, uyku problemleri ve obeziteye daha yüksek oranda rastlanıyor. Arkadaş ilişkileri, ders başarısızlığı, aile içi problemlere kadar her alanda zarar veren ekran bağımlılığı için çözüm yolları arayalım. .

 

Ekran Bağımlılığıyla Başa Çıkmanın Yolları

Çocukların teknoloji ile olan ilişkisini düzenlerken karşımızda dev bir sektör olduğunu unutmamız gerekiyor. Ama bizimde elimizde mekan ve zamanı elde etme gücü bulunuyor. Çünkü bizim göstereceğimiz sevgi ve şefkat ile bu görevi üstlenmek. Zamanla bunlar kaybolabilir ama her zaman yapabileceğimiz şey onlar üzerinde bir otorite sağlamak ve bu konuda onların yanlışa gitmesini engellemek. Peki ne zaman ekranla tanışmaları gerekir diye konuşacak olursak, bu ortamdan ortama ve çocuktan çocuğa değişkenlik gösterebilir ama ilk okuldan önce tablet orta okuldan önce de telefonla tanışmaları çocuklar için doğru bir zaman olmayabilir.

Ekrandan gençleri uzaklaştırmak tamamı ile ekran görmesini engellemek, şu dönem için akranlarıyla iletişime geçmemesine ve daha başka sorunlar ortaya çıkmasına sebep olabilir. Bu nedenle uzaklaştırmaktan ziyade nasıl bilinçli kullanılabilir bu konuda eğitilmeli ve destek olunmalıdır.

Çocuklar ve gençler için ekran önünde geçirdiği saatlere bakılmalı, gerektiği takdirde aranızda anlaşmalar yapılmalı ne kadar zor olsa da bu dönemi birlikte adım atılacak şekilde atlatmak gerekli. Evde anlaşmalar yapılırken spor aktivitelerine ve buna benzer uygulamalara da zaman ayrılmalı hepimiz çok iyi biliyoruz ki bu dönemde çocuklar gereğinden fazla hareketsiz bu sebepten böyle uygulamalara önem verilmeli uyku düzeni için günde 8 saat uykuya vakit ayırmalı uykudan önce tüm teknolojik aletlerle iletişim kesilmeli, odalarda televizyon kesinlikle olmamalı.

Koşulları değiştirmedikçe bağımlılığı bitirmemiz çok zor bu sebepten ötürü çocuklarımız ve gençlerimiz için önce yetişkinler olarak doğru teknoloji kullanımına bizler ayak uydurup sonrasında onlara örnek olup onları yönlendireceğiz. Bir sonra ki yazımızda görüşmek üzere, sağlıkla kalın.

 

Caner TANRIVERDİ

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

İn yazılım web site tasarımı seo paketleri
Karşıyaka Psikolog manisa psikolog Salihli Psikolog Bodrum Wolf Yetkili Servisi