Hi, How Can We Help You?

Blog

Kasım 16, 2021

Çocuklarımızı Cinsel İstismardan Nasıl Koruyabiliriz?

Çocuklarımızı Cinsel İstismardan Nasıl Koruyabiliriz ?

Cinsel istismar yetişkinlere veya çocuklara karşı dokunma, okşama, öpme gibi izinsiz yapılan eylemlerdir. Özellikle çocuklar cinsel istismardan büyük ölçüde etkilenir ve bu yetişkinlik dönemlerine de yansır. İstismar vakalarının çoğu aileyi tanıyan, çocuğa yakın kişiler tarafından yapılır ve çocuk bazen bunun ne olduğunu anlayamaz ya da ebeveynlerine söylemeye çekinir. Durumunuz ne olursa olsun, acı çekmeden ve korkmadan yaşamayı hak ediyorsunuz. Tacize uğrasanız bile, hatta sizi taciz eden kişi ailenizden biri veya yakın arkadaşlarınızdan biri olsa bile, hukuki ve psikolojik yardım alabileceğinizi bilmelisiniz. Tüm istismar biçimlerini, bunları durdurma ve önleme yollarını öğrenmek hem kendi yaşantınız için hem de istismara uğramış birinin hayatı için fark yaratabilir.
Çocuğun cinsel istismara uğradığı nasıl anlaşılır?

 • Unutmayın; Çocuklar durumu genellikle saklar
 • Kendisi değilde başka bir çocukmuş gibi söyleyebilir
 • Cinsel istismarın farkedilmesi çoğu zaman tesadüfi olduğu için çocuklarla iletişimin güçlü olması, çocuğun ebeveyne güven duyması, ondan korkmaması gerekmektedir.
 • Örneğin; Çocuk sinirli, güvensiz, zayıf, cezalandırıcı, şiddet uygulayan bir anne ya da babaya yaşadığı cinsel istismarı söylemez.
  *Çocuğunuz normalden daha içine kapanık, duygusal ve huysuzsa,
  *Belli belirsiz öfke patlamaları yaşıyor, geceleri kabuslar görüp altına kaçırıyorsa,
  *Evden veya okuldan sürekli kaçıyor, bazı yerler ve kişilerden aniden korkuyorsa,
  *Özel bölgelerinde morarma ve kanama varsa,
  *Tuvalet yaparken sürekli bir ağrı varsa,
  *Oyun oynarken daha önce duymadığınız şekilde argo kelimeler sarf ediyorsa çocuğunuz cinsel istismara uğramış olabilir.

Peki Çocukları Cinsel istismardan Nasıl Koruyabiliriz?
• Çocuğunuza iyi ve kötü dokunmaları anlatın: İyi dokunmalar kişinin sevildiğini önemsendiğini hissettirir. Kötü dokunmalar ise, kişide öfke, nefret, suçluluk duygusu hissettirir. Çocuğunuza böyle durumlarda bağırmasını, yardım istemesi gerektiğinden söz edinin.
• Eğer herhangi birisi özel bölgelerine dokunursa hemen oradan ve o kişiden uzaklaşması gerektiği ya da çığlık atarak etrafındaki kişilerden yardım isteyebileceğini öğretin.
• Yabancılardan herhangi bir madde; çikolata veya oyuncak olabilir almaması ve yabancılarla konuşmaması gerektiğini anlatın.
• Çocuğunuza iç çamaşırı kuralını öğretin: Çocuklarınıza vücutlarının kendilerine ait olduğunu ve hiç kimsenin, kendi izinleri olmadan vücutlarına dokunmayacaklarını öğretin.
• Cinsel bilgiler veren kitaplar çocuğunuzla birlikte okuyun: Cinsel içeren kitaplar alıp çocuğunuzla beraber okuyun ve çocuğunuzu anlatın.
• Çocuğunuza hayır demeyi öğretin:“HAYIR” deme becerisini geliştirmek çocuğu cinsel istismardan korumak için önemlidir. Böylece kendi seçimlerinin olduğunu, birey olarak kabul edildiğini bilir ve istismarcısına da “Hayır” diyebilir. Bu seçimler arasında “Sarıl bakalım amcaya”, “Teyze bir kere öpsün” gibi çocuğun onayı olmayan dokunmalara teşvik etmeyi bırakmak önemli rol oynar.
Çocuklarınız için kimin ne dediğini umursamamaya çalışın, ayıptır, yanlış diyip çocuklarınıza başkalarına emanet etmemeye çalışın. Başkalarının ya da aileden birinin çocuklarınızı rahatsız edecek şekilde dokunmasına izin vermemeye çalışın. Bu şekilde istismara mağdur kalma riskleri daha azalır. Saygı ve Sevgilerimle…

Yazar

Hatice ÖZTÜRK

Uzman Klinik Psikolog

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

İn yazılım web site tasarımı seo paketleri
Karşıyaka Psikolog manisa psikolog Salihli Psikolog Bodrum Wolf Yetkili Servisi