Hi, How Can We Help You?

Ankara Çukurambar Oyun Terapisi

Ankara Çukurambar Oyun Terapisi

Ankara Çukurambar Oyun Terapisi

Oyun Terapisi Nedir?

Oyun terapisi dendiğinde insanlar hep merak etmekte. Nedir bu oyun terapisi? Sadece oyun oynayarak nasıl bir iyileşme sağlanabilir? Yetişkinler terapi desteği aldıklarında zorluk yaşadıkları ve destek almak istedikleri konuları konuşarak anlatabiliyorlar. Ancak çocuklar bazen zorluk yaşadıkları konuları konuşarak ifade etmek bir yana dursun, o konuların ne olduklarını fark etmekte de güçlük çekebiliyorlar. Oyun terapisinde çocukların dili oyuncaklar oluyor. Yetişkinlerin konuşarak anlattıklarını, çocuklar oyuncaklarla ve kurdukları oyunlar ile anlatıyorlar. Oyun terapisinde terapistin en önemli görevi; çocuğa güvenli bir ortam yaratmak ve çocuğu koşulsuz kabul etmektir. Çünkü bu sayede çocuklar istedikleri oyunu istedikleri biçimde oynamaya cesaretlenebilir ve kendisini tam anlamıyla açabilir.

 

Ankara Çukurambar Çocuklarda Neden Oyun Terapisini Tercih Ediyoruz?

Çocuklarda Neden Oyun Terapisini Tercih Ediyoruz?

 

Çocuklar yaşadıklarını, hissettiklerini yetişkinler gibi anlamlandıramadıkları ve anlatamadıkları için onlar hakkında konuşamazlar. Oyuncakları bir dil olarak seçerler. Çocuklar oyun sırasında yaşadıkları duyguları yeniden deneyimlerler. Onları tekrar tekrar oynarlar; aynı yetişkinlerin bir olayı tekrar tekrar anlattıkları gibi. Bu deneyim sayesinde yaşadıkları duyguları onarma, farklı bir yerden bakma fırsatı bulurlar.  Bu ilişki sayesinde çocuk yaşadığı olumsuz duyguları deneyimlerken, terapist ile kurduğu ilişki sayesinde kendini güvende hissedecektir.

 

 

 

 

Ankara Çukurambar Oyun Terapisi Çocuk İçin Nasıl Bir Süreçtir?

Oyun Terapisi Çocuk İçin Nasıl Bir Süreçtir?

 

Çocuklar oyun terapisi sayesinde içsel dünyalarını yansıtan oyunları rahatlıkla oyuncaklarla kurup oynayabilmektedirler. Duygusal olarak yaşadıkları zorlukları yansıtan oyuncakları seçerler ve bu oyuncaklarla kendi oyunlarını yaratırlar. Her kurdukları oyun onların iç dünyasını yansıtmaktadır ve terapistlerine mutlaka bir mesaj vermektedirler. Bu oyunlar zaman içerisinde farklılık gösterir. Çocuklar bazen uzun bir süre aynı oyunu oynamaktadır. Burada da terapistine verdiği mesaj mutlaka bulunmaktadır.

 

 

Ankara Çukurambar Oyun Terapisi Çocuklara Nasıl Yardımcı Olmaktadır?

Oyun Terapisi Çocuklara Nasıl Yardımcı Olmaktadır?

 

Oyun terapisi süresince çocuklar oyunlar sayesinde yaşadıkları birçok zorluğu deneyimlemektedirler. Kurdukları oyunları zaman içerisinde farklılaştıkça, bakış açıları da farklılaşmaktadır. Oyunları sayesinde birçok durumu ve duyguyu deneyimleyerek tecrübe etmektedirler. Bu tecrübe ve deneyim sayesinde hayatında yaşadıkları zorluklara karşı bakış açıları farklılaşmaktadır.

 

Ankara Çukurambar Oyun Terapisi Nasıl bir Süreçtir?

Oyun terapisi süreci çocuğa özgün bir süreçtir. Çocuğun hangi yaşta olduğuna, hangi gelişim döneminde olduğuna ve gelişim döneminin hangi evresinde zorluk yaşadığına göre değişmektedir. Oyun terapisinde çocuk koşulsuz kabul edilir ve çocuktan bir performans sergilenmesi beklenmez. Oyunları yönlendirilmemekle birlikte çocuk hangi oyuncak ile hangi oyunu oynamak isterse onu oynar.

 

Ankara Çukurambar Oyun Terapisi İle Çocuğun Evde Oynadığı Oyun Arasındaki Farklar Nelerdir?

Oyun Terapisi İle Çocuğun Evde Oynadığı Oyun Arasındaki Farklar Nelerdir?

 

Evdeki oyun ile terapi odasındaki oyunun temel amacı aynıdır. Çocuklar oyunlar sayesinde rolleri, yaşantıları deneyimlerler.

Ankara Çukurambar Ebeveyn Olarak Oyun Terapisi Sürecine Nasıl Katılabilirim?

Ebeveyn Olarak Oyun Terapisi Sürecine Nasıl Katılabilirim?

 

Oyun terapisi süreci işbirliği halinde devam etmekte ve ailenin desteği bu süreç için oldukça önem arz etmektedir. Terapist aile ile görüşmelerini düzenli bir şekilde devam ettirmekte ve gerektiği yerde çocuğun yararına olacak ve ailelerin uygulayabilecekleri tavsiyeler vermektedir. Gereken yerlerde aile de oyun terapisi senasına dahil edilmektedir.

 

Ankara Çukurambar Çocukların Oyun Terapisine İhtiyacı Olduğunu Nasıl Anlarım?

Çocukların Oyun Terapisine İhtiyacı Olduğunu Nasıl Anlarım?

 

Problem durumları kişiden kişiye oldukça farklılık göstermektedir. Bazı çocuklar çok ciddi travmalar yaşayabilmekte, (taciz, ölüm, kaza, şiddet, istismar gibi.) bazı çocuklar da anne baba ayrılığı, adaptasyon problemleri, problem çözme becerilerinde eksiklikler, fazlaca kaygılı olma, duyguları regüle edememe, hırçınlık, içe kapanıklık, bağlanmada yaşanan sorunlar gibi problemler yaşayabilmektedirler. Bu problemlerin semptomları da karşımıza çeşitli şekillerde çıkabilmekte. Birkaç örnek verecek olursak; tırnak yeme, altına kaçırma, sınır problemleri, okula gitmek istememe, yoğun davranış problemleri, arkadaşlarına zarar verme şeklinde gözlemlenebilmektedir.

İn yazılım web site tasarımı seo paketleri
Karşıyaka Psikolog manisa psikolog Salihli Psikolog Bodrum Wolf Yetkili Servisi